Güvenlik Uyarıları

Octet olarak verilerinizin güvenliği için en üst düzeyde çaba göstermemize rağmen kullanıcılarımız açısından gerçek anlamda güvenli bir sistem ancak kullanıcılarımızın da güvenli işlem yapma konusunda bilgi sahibi olmasıyla mümkün olmaktadır. Bu amaçla aşağıda verdiğimiz bilgileri dikkatle okuyup sistemlerimizi kullanırken dikkate almanızı önemle rica ederiz.

 • Kullandığınız bilgisayar veya tablet, cep telefonu gibi mobil cihazlarınızda üreticinin sunduğu en güncel güvenlik yamalarının kurulu olduğundan emin olunuz. Bu cihazlara orijinal üreticinin sunmadığı veya onaylamadığı işletim sistemlerini veya sistem yazılımlarını kurmayınız. Eğer kullandığınız cihazlar için anti virüs yazılımları gibi güvenlik yazılımları mevcutsa bu yazılımları mutlaka kullanınız ve bunların sürekli olarak aktif ve güncel olduğunu kontrol ediniz.
 • Cihazlarınızla kamuya açık alanlarda kablosuz ağlar üzerinden internete bağlanırken daha dikkatli olunuz. Bu alanlarda internete bağlanırken kişisel verileriniz veya şifreniz gibi bilgileri girdiğiniz web sitelerine güvenli bağlantı kurduğunuzdan ve cihazınızdaki güvenlik yazılımlarının aktif olduğundan emin olunuz.
 • Octet’in sistemlerine sadece web uygulamalarımızı kullanarak web tarayıcınızla erişebilirsiniz. Uygulamalarımıza erişirken güncel versiyona sahip web tarayıcılarını kullanınız.
 • Octet uygulamalarını kullanırken her zaman bizimle güvenli bağlantı kurduğunuzdan emin olunuz. Güvenli bağlantı kurup kurmadığınızı kontrol etmek için web tarayıcınızın adres çubuğunda yazan adresi kontrol ederek https:// ile başladığını kontrol ediniz. Ayrıca adres çubuğunuzun sol veya sağ ucunda bağlantınızın şifreli olduğunu gösteren bir kilit ikonu bulunduğunu kontrol ediniz. Güncel tarayıcılar eğer bağlantınızdaki şifrelemede bir hata varsa sayfamızı açmadan önce veya adres çubuğunda size bir uyarı gösterir. Sistemlerimizi kullanırken böyle bir uyarı görürseniz ekranınıza hiçbir bilgi girmeyip destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
 • Şifrelerinizi, kredi kartı bilgilerinizi, Octet tarafından elektronik posta (e-mail) adresinize gönderilen içerikleri ve kimlik doğrulama amacıyla cep telefonunuza gönderilen kodları hiçbir sebeple Octet personeli ve şirket içi de dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayınız. Şirket içinde paylaşmanız gerektiğini düşündüğünüz bir durum ortaya çıkarsa Octet kullanım şartları ve Kullanıcı Sözleşmesi gereği firmanızın Octet ile iletişime geçmesi ve şirketinizdeki diğer kişiye ayrı bir kullanıcı kaydı açılması için gereken işlemleri tamamlaması gerekir.
 • Octet uygulamalarını kullandıktan sonra bilgisayarınızı terk edecekseniz sağ üst bölümde bulunan kullanıcı menüsündeki seçeneği kullanarak çıkış yaptığınızdan emin olunuz.
 • Şifrelerinizi defter, kâğıt veya benzeri ortamlarda yazılı bulundurmayınız. Yazılı olarak bulunuyorsa, okunamayacak hale gelecek şekilde hemen imha ediniz.
 • Şifrelerinizi hiçbir sebeple bilgisayarınızda, cep telefonunuzda, elektronik posta kutunuzda, mail adresinizde açık olarak bulundurmayınız. Şifrelerinizi ezberinizde tutmak veya bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş güvenli bir şifre saklama uygulamasında tutmanız en güvenli yoldur.
 • Octet, hiçbir zaman elektronik posta (e-mail) adresinize sizden kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi isteyen elektronik postalar (mailler) göndermez! Böyle bir elektronik posta (e-mail) aldığınızda hiçbir bilgi girmeden destek@octet.com.tr mail adresi veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
 • Octet tarafından gönderildiğini düşündüğünüz elektronik postalar (e-mail) içinde sizi bir web sitesine yönlendiren linkler varsa bu linklerin açtığı web adreslerini tarayıcınızın adres alanından kontrol ederek adresin https://secure.octet.com.tr veya https://www.octet.com.tr ile başladığından emin olunuz.
 • Sizi Octet’ten aradığını iddia ederek sizden bilgi isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz. Arayan numaranın Octet’e ait olduğunu teyit ediniz. Octet tarafından müşterilerimiz ile sadece ilgili temsilcisi iletişime geçer. Eğer sizi arayanı tanımayıp şüpheye düşerseniz görüşmeyi sonlandırıp müşteri temsilcinizle iletişime geçip durumu bildiriniz. Müşteri temsilcinize ulaşamıyorsanız destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
 • Şifrelerinizi oluştururken;
  • Kısa şifreler yerine uzun şifreler oluşturunuz. En az 8 karakterden oluşan şifreler önerilmektedir.
  • Şifrelerinizde en az birer küçük harf, büyük harf, rakam ve özel sembol olduğundan emin olunuz. Bunu yaparken sadece ilk harfi büyük yapmak; şifrenin sonuna ünlem veya nokta koyma gibi birçok kullanıcı tarafından alışkanlık haline getirilmiş davranışlardan uzak durunuz.
  • Şifrelerinizde aynı karakteri veya rakamı ikiden daha fazla tekrar etmeyiniz.
  • Şifrelerinizde ardışık rakam serileri (“123” gibi), alfabetik seriler (“abc” gibi) veya klavye düzenine bağlı seriler (“qwerty” gibi) kullanmayınız.
  • Şifrelerinizde isminizi, doğum tarihiniz veya evcil hayvanınızın ismi gibi çevreniz tarafından veya sosyal medya hesabınızdan yola çıkılarak bulunabilecek bilgileri kullanmayınız.
  • Şifrelerinizi en fazla üç aylık dönemlerde değiştiriniz. Değiştirdiğiniz şifrelerinizin öncekilerle ortak karakter sayısının az olmasına özen gösteriniz. Örneğin şifre yenilemelerinde şifrenizin sonuna değiştirdiğiniz yıl ve ayı ekleyerek aynı şifreyi uzun süre kullanmayınız.
  • Birden fazla sistemde aynı şifreyi kullanmayınız. Gizli verinizi tutan her sistem için farklı bir şifre belirleyiniz.
 • Şifrelerinizin veya kişisel bilgilerinizin yetkisiz kişilerin eline geçtiğinizi düşünüyorsanız destek@octet.com.tr elektronik posta adresinden veya +90 850 360 1511 numaralı telefondan bizimle iletişime geçiniz.
 • Finansal sistemleri güvenli kullanmanıza katkısı olacağını düşündüğümüz aşağıda web bağlantısı verilen Türkiye Bankalar Birliğinin hazırladığı “Dolandırıcılık Eylemleri Tespit ve Önleme Yöntemleri” adlı belgeyi okumanızı tavsiye ederiz.
  https://www.tbb.org.tr/Content/Upload/Dokuman/7328/TBB-Dolandiricilik-Eylemleri-ve-Korunma-Yontemleri.html